1 dzień: piątek  5.07.2019 - WARSZAWA

Godz.: 2000 zbiórka na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. O godz.: 2235 wylot do Larnaki samolotem PLL LOT.

2 dzień: sobota 6.07.2019 - LARNACA  - KYRENIA

Przylot na międzynarodowe lotnisko w Larnace o godzinie 0300. Przejazd do Kyrenii. Zakwaterowanie w hotelu. Śniadanie. Czas na wypoczynek. Ok godz. 1400 wyjazd na  zwiedzanie Kyrenii: zamek Kyrenia i muzeum wraków; przejazd do wioski BELLAPAIS - malowniczo położonej w paśmie Gór Pentadaktylos (pięciu palców) gdzie odwiedzimy ruiny klasztoru augustiańskiego jednego z najwspanialszych zabytków architektury gotyckiej na Bliskim Wschodzie. Kolacja i nocleg w hotelu.

3 dzień: niedziela 7.07.2019 - KANTARA ZAMEK - PÓŁWYSEP KARPAZ

Śniadanie. Wycieczka na półwysep KARPAZ - zdecydowanie najpiękniejszą część Cypru Północnego, która wciąż jeszcze nie została do końca poznana. Zamek KANTARA - dokładna data jego budowy pozostaje nieznana, najbardziej prawdopodobną teorią jest okres bizantyjski. Łączy w sobie elementy architektury bizantyjskiej i frankońskiej. Następnie odwiedzimy wioskę AYIA TRIAS gdzie w ruinach bizantyjskiej bazyliki z V wieku możemy zobaczyć wspaniałe mozaiki. Następnie udamy się do wioski DIPKARPAZ gdzie odwiedzimy słynny klasztor św. Andrzeja Apostoła. Wieczorem wrócimy do Kyrenii. Kolacja i nocleg w hotelu.

4 dzień: poniedziałek 8.07.2019 - FAMAGUSTA - SALAMINA - PÓŁNOCNA NIKOZJA

Śniadanie w hotelu. Wycieczka do Famagusty. Najpierw wizyta w klasztorze św. Barnaby (muzeum archeologiczne i muzeum ikon). Wizyta w starożytnym mieście SALAMINA według legendy założonego przez Teukrosa, bohatera wojny trojańskiej, które przez 1000 lat było największym portem i zarazem stolicą wyspy - w tym najciekawszym miejscu archeologicznym na Cyprze zwiedzimy zachowane pozostałości starożytności: (łaźnie rzymskie, gimnazjon i teatr). Przejazd do FAMAGUSTY - jednego z najbardziej ufortyfikowanych portów Morza Śródziemnego, które ma historię liczącą tysiące lat i gdzie William Shakespeare umieścił akcję Otella. Od 2007 r. miasto zostało objętego patronatem UNESCO. Zwiedzanie:  wieża Otella; spacer po starym mieście otoczonym średniowiecznymi murami obronnymi, jednymi z najlepiej zachowanych weneckich obwarowań, katedra św. Mikołaja, obecnie meczet Lala Mustafy Paszy, uznawaną za najpiękniejszą gotycką budowlę na wyspie; zwiedzimy Pałac Weneckiego Gubernatora. PÓŁNOCNA NIKOZJA – przejdziemy przez  Bramę Kyreńską oraz plac Ataturka z Kolumną Wenecką, zwiedzimy dawny turecki karawanseraj – Büyük Han, dawną katedrę Agia Sophia - obecny Meczet Selima. Kolacja i nocleg w hotelu w Kyreni.

5 dzień: wtorek 9.07.2019 - POŁUDNIOWA NIKOZJA - LARNACA – KITI - LEFKARA - LIMASSOL

Śniadanie w hotelu. Przejazd do NIKOZJI - jedynej podzielonej na dwie części: grecką i turecką stolicy w Europie. Serce miasta do dziś otoczone jest XVI-wiecznymi weneckimi murami. Poprzez słynną Bramę Famagusta wejdziemy, do cypryjskiej dzielnicy "Laiki Geitonia" z kolorowymi sklepikami, zabytkowymi kościołami i średniowiecznymi budynkami, które zachowały nostalgiczną atmosferę minionych lat; zwiedzimy Muzeum Cypru, największe muzeum archeologiczne na całej wyspie. Przejazd trasą: LARNAKA - zobaczymy słynny kamienny kościół Św. Łazarza, wybudowany w IX w. na miejscu spoczynku św. Łazarza – przyjaciela Jezusa i wieloletniego biskupa Kition (czyli dzisiejszej Larnaki), meczet HALA SULTAN TEKKE (jedno z ważniejszych miejsc dla Muzułmanów), położony malowniczo nad Słonym Jeziorem; wioska KITI - gdzie znajduje się XI-wieczny bizantyjski kościół Angeloktisti z mozaikami Dziewicy z Dzieciątkiem, przedstawionej w towarzystwie dwóch Archaniołów Michała i Gabriela; LEFKARA - górska wioska znana z tradycji koronkarskich - spacer po mieście, a także możliwość zakupu rękodzieła - tutejsze koronki wpisane są na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Przejazd do Limassol - kolacja i nocleg w hotelu w Limassol.

 

6 dzień:  środa 10.07.2019  LIMASSOL – KOURIUM – LIMASSOL – AMATHUS - LIMASSOL

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie imponujących ruin antycznego miasta KOURIUM - które znajdują się w jednym z najbardziej spektakularnych miejsc na wyspie z rozległymi ruinami archeologicznymi, w tym dobrze zachowanymi mozaikami. Jego grecko-rzymski amfiteatr, zbudowany w II wieku p.n.e., słynie z widoków na Morze Śródziemne. Królestwo słynie również z zachowanych posadzek mozaikowych w Domu Eustolios, Domu Achillesa i Domu Gladiatorów. Następnie przejazd do LIMASSOL gdzie odwiedzimy Zamek i stare miasto. Ok godz.: 1630 przejazd do AMATHUS – spacer na wzgórze połączony ze zwiedzaniem wykopalisk archeologicznych; po zakończeniu zwiedzania nastąpi przejście do tawerny. Godz.: 1800  kolacja w lokalnej tawernie Pasalimani. Po kolacji transfer do hotelu.

7 dzień: czwartek 11.07.2019 -   - LIMASSOL

Śniadanie. WYPOCZYNEK; godz.: 1900 - transfer z hotelu Kapetanios Odyssia do rezydencji ESTIA FILOZOFIA Profesora Jacka Engela - sponsora Wyprawy - na uroczystą wspólną kolację. Powrót autobusem do hotelu.

8 dzień: piątek 12.07.2019 -  - LIMASSOL

Śniadanie. WYPOCZYNEK; obiadokolacja, nocleg.

- wycieczka jachtowa połączona z oglądnięciem FARM-RYBNYCH dla seniorów i zainteresowanych (circa 12 osób) połączona z degustacją kuchni śródziemnomorskiej (owoce morza), Firma VSK -MINING w trakcie wycieczki przedstawi swoja koncepcje zrównoważaj eksploatacji złóż surowców mineralnych, zwiedzanie MARINA LIMASSOL - budownictwo morskie,

9 dzień - sobota 13.07.2019 LIMASSOL - PAFOS - OMODOS - LIMASSOL

Śniadanie. Przejazd trasą: PETRA TOU ROMIOU - wizyta w jednym z najsłynniejszych miejsc na wyspie zwanym Skałą Afrodyty gdzie jak głosi legenda wyłoniła się z morza bogini piękna i miłości zrodzona z morskiej piany; PAFOS - malowniczego nadmorskiego miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO - zwiedzanie: Groby Królewskie – czyli pochodzące z IV w p.n.e. jaskinie grobowe wykute w skale; mozaiki okresu rzymskiego, pochodzące z około III wieku naszej ery - Dom Aion, Dom Dionizosa, Dom Orfeusza i Dom Tezeusza. Zawierają wiele przyciągających uwagę geometrycznych dekoracji i czerpią inspirację z greckich scen mitologicznych. Odwiedzimy wioskę OMODOS, położoną na górze Troodos, która zachwyca urokliwymi zaułkami i tradycyjną zabudową. Odwiedzimy stary Klasztor z tradycyjną prasą winiarską "Linos". Powrót do hotelu w Limassol. Obiadokolacja – wypoczynek w pokojach hotelowych przed lotem.

10 dzień - niedziela 14.07.2019 LIMASSOL - LARNACA LOTNISKO - WARSZAWA

O godz.: 130 wyjazd z hotelu i transfer na lotnisko. O godz.: 350 wylot z Larnaki do Warszawy. Przylot na lotnisko im. Fryderyka Chopina o godz.: 625

UWAGA : kolejność zwiedzania może ulec zmianie.