IX ŚWIATOWA WYPRAWA MOSTOWA "PERU - BOLIWIA 2016"

IX Światowa Wyprawa Mostowa „Peru-Boliwia 2016” odbyła się w dniach 6-21 października 2016 r. (16 dni) 2 dni przeznaczone były na przeloty tam i z powrotem, 14 dni na zwiedzanie tych pasjonujących krajów, z czego 12 dni na Peru i tylko 2 dni na Boliwię. Wyprawa zorganizowana została przez Stowarzyszenie „Wyprawy Mostowe” przy współpracy z Katedrą Budowy Mostów i Tuneli Politechniki Krakowskiej oraz Biurem Turystycznym Anitour z Czechowic-Dziedzic.

W wyprawie wzięło udział 31 osób (w tym pilot i przewodnik z Biura „Anitour” Franciszek Brodzki). Większość uczestników pochodziła z Warszawy (8), pozostali z Krakowa (4), Katowic (4), Łodzi (4), Czechowic –Dziedzic (2), Bielska-Białej (1), Płocka (1), Olsztyna (1), Ostródy (1), Pisza (1), Nowego Dworu Gdańskiego (1), Płońska (1), Gdyni (1) i Poznania (1). Wśród uczestników było 13 mostowców, 5 inżynierów budownictwa lądowego, 2 ekonomistów, 1 architekt, 1 lekarz i 9 przedstawicieli zawodów humanistycznych. Średnia wieku uczestników wynosiła 62,3 lat, rozpiętość wieku 32-81 lat.

Głównymi celami Wyprawy było zwiedzenia transandyjskiej linii kolejowej z Limy do przełęczy Ticlio (4818 m. n.p.m.) wraz z istniejącymi tam mostami i tunelami- dzieło naszego rodaka Ernesta Malinowskiego z lat 1870-1893 oraz poznanie wspaniałej kultury peruwiańskiej i boliwijskiej, rozwijającej się na tym terenie od wielu tysięcy lat. Przy okazji zrealizowaliśmy obszerny program mostowy (42 obiekty mostowe) i turystyczny.
Wyprawa była bardzo ambitna. Zwiedzaliśmy główne ośrodki turystyczne tych krajów oraz ośrodki kultury indiańskiej i inkaskiej, takie jak Limę (stolicę kraju), Park Narodowy Paracas na Oceanie Spokojnym, płaskowyż Nazca, Arequipę, Chivay, Kanion Colca, Puno, Jezioro Titicaca, Świętą Dolinę Inków, Machu Picchu – w Peru oraz Copacabanę, La Paz, Dolinę Księżycową i Tiwanaku w Boliwii. Pokonaliśmy najwyższą do 2005 roku – linię kolejową na świecie na trasie Lima – przełęcz Ticlio (4818 m), dzieło naszego rodaka Ernesta Malinowskiego. Co najmniej 9 dni spędziliśmy na wysokościach około 4000 m n.p.m. co wymagało aklimatyzacji oraz objawiało się różnymi dolegliwościami.
Byliśmy na przełęczy Patapampa (4910 m n.p.m.), zwiedziliśmy wąwóz Colca ze słynnym krzyżem Kondora, pływające wyspy z trzciny totora oraz spektakularne wyspy Tequilę i Słońca na Jeziorze Titicaca. Poznaliśmy bogactwo kulturalne, historyczne, architektoniczne i naturalne stolicy Boliwii La Paz oraz dawnej stolicy Inków w Peru – Cusco z pozostałościami słynnej Świątyni Słońca – Corikanchy. Zwiedziliśmy inkaskie sanktuaria i fortece: Raqchi, Kenko, Tambomachay, Pucara Puca, Sacsayhuaman, Pisak, Ollaytaytambo, a przede wszystkim legendarne Machu Picchu. Byliśmy też we wspaniałym kościele barokowym w Andahuaylillas zwanym „Kaplicą Sykstyńska Ameryki”. W Limie zwiedziliśmy najważniejsze muzea Peru – Muzeum Archeologiczne, Muzeum Złota, Historyczne Centrum Limy wpisane przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kultury Ludzkości oraz wiele innych obiektów i dzielnic z Parkiem Miłości włącznie.

Wyprawę znieśliśmy dzielnie, jakkolwiek kilka osób miało kłopoty zdrowotne. Cóż, porwaliśmy się na wspaniałą Wyprawę, ale też cena jej pokonania była wysoka.

Opracował Prof. dr hab. inż. Kazimierz FLAGA